Facebook

Atrakcje poza Chmielnem

Lokalizacja: Odległość powyżej 1.5 km
Młyn w Chmielonku (3 km)
Nad jeziorem Raduńskim, zbudowany w 1738 roku. Od 1972 roku przystosowany do pracy za pomocą energii elektrycznej. Młyn wodny działał tu od XIII wieku i zbudowany został przez cystersów z Oliwy. Obecnie jest własnością gminy Chmielno.

Zamek w Łapalicach (4 km)
Budowę zamku zaczęto w latach 80-tych. Obecnie powierzchnia zamku sięga 5 tys. m2, posiada sztuczne jeziorko i 12 baszt, a wszystko częściowo osłonięte betonowym murem o wysokości prawie 3 m. Kłopoty finansowe właściciela obiektu sprawiły, że prace budowlane zostały przerwane.

Muzeum Kaszubskie im F. Tredera w Kartuzach (10 km)
W muzeum znajduje się 7 sal, w których umieszczone są ekspozycje związane z uprawą roli, prowadzeniem gospodarstwa domowego, rybołówstwem, garncarstwem, przedmioty wchodzące w skład posagu panny młodej, przykłady sztuki ludowej Kaszub, wyposażenie tradycyjnej izby kaszubskiej, obiekty związane z obrzędami i zwyczajami dorocznymi, instrumenty muzyczne oraz zabawki ludowe.

Zespół Poklasztorny Zakonu Kartuzów w Kartuzach (10 km)
XIV ? wieczna Kolegiata z charakterystycznym dachem w kształcie wieka trumny, ruchomą figurką anioła śmierci z kosą, która jest jednocześnie zakończeniem wahadła zegara, eremem refektarzem to pozostałość średniowiecznego zespołu klasztornego Zakonu Kartuzów.

Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie k/Mirachowa (13 km)
W skali 1:25 można zobaczyć wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub, Polski i świata: kościoły, zamki, dwory, Statua Wolności, Sfinks, Krzywa Wieża w Pizie.

Wieża widokowa im Jana Pawła II w Wieżycy (17 km)
To najwyższe wzniesienie liczące 328,6 m n.p.m, na całej Nizinie Europejskiej od Uralu po Pireneje.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku (17 km)
Na terenie obiektu znajdują się m.in.: najdłuższa deska świata, Dom Sybiraka, dom stojący na głowie, statua Świętowida Kaszubskiego, stół noblisty oraz bunkier Gryfa Pomorskiego.

Ołtarz papieski w Sierakowicach (18 km)
Przeniesiony z Pelplina ołtarz, na którym msze odprawił papież Jan Paweł II w 1999 roku.

Kręgi kamienne w Węsiorach (23 km)
Cmentarzysko sprzed 4 tys. lat nad jeziorem Długim posiada 4 kamienne kręgi, 20 kurhanów i ok. 140 grobów. Niektórzy wierzą w magiczną moc tego miejsca.

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie (27 km)
Na terenie Muzeum eksponowanych jest 49 pojazdów szynowych różnego typu: parowóz Pu29-3, spalinowóz SP47-001, niemiecka lokomotywa parowa Tw1-90, przelotowa hala parowozowni z 1929 r. wraz z przylegającymi do niej warsztatami z zachowanym oryginalnym wyposażeniem.

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (43 km)
Muzeum mieści się w barokowym dworku z XVIII wieku, w którym urodził się Józef Wybicki, twórca "Mazurka Dąbrowskiego". Dwór otoczony jest zabytkowym parkiem, w którym rośnie pomnik przyrody - liczący ponad 400 lat "Dąb Wybickiego".

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich (45 km)
Muzeum z 1906 r. na wolnym powietrzu. Znajduje się w nim ponad 40 obiektów architektury ludowej. Są to zagrody chłopskie i szlacheckie, chałupy i dworki, szkoła, kościół oraz wiatraki, kuźnia i tartak. Obiekty wyposażone są w tradycyjne sprzęty i urządzenia używane przez mieszkańców wsi.

Trómiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)(45 km)
Zabytki, molo, oceanarium, zoo, Morze Bałtyckie, Jarmark św. Dominikana (lipiec-sierpień)

Hodowla strusi w Garczynie (48 km)
Farma zajmuje powierzchnię 5,5 ha, a biega po niej ponad 200 sztuk strusi afrykańskich.

Ruchome wydmy w Łebie (74 km)
Na mierzei między jeziorem Łebsko a Morzem Bałtyckim znajdują się ruchome wydmy. Ruchome, gdyż przesuwają się z prędkością 9m/rok.