Facebook

Atrakcje w Chmielnie

Lokalizacja: Odległość do 1.5 km

Chmielno leży nad jeziorami: Białym, Kłodno oraz Rekowo. Jeziora te są ze sobą połączone i wchodzą w skład szlaku wodnego "Kółka raduńskiego". Ryby pływające w jeziorach to między innymi: szczupak, okoń, lin, leszcz, płoć, sieja, karaś, sandacz. W Chmielnie można wykupić pozwolenie wędkarskie oraz cały sprzęt do wędkowania.
Istnieje możliwość zorganizowania przejażdżki bryczką po Chmielnie, jak również jazdy konnej lub na kucyku.
Wokół jezior rozlokowane są wypożyczalnie sprzętu wodnego.
W Chmielnie organizowane są różne imprezy folklorystyczne: Sobótki (23 czerwiec), Dożynki (wrzesień), Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki (sierpień), Truskawkobranie (lipiec, Ostrzyce)

Przykładowe szlaki piesze i rowerowe
"Droga Kaszubska" Garcz - Chmielno - Ostrzyce - Wieżyca (20 km)
Trasa zamkowa: Chmielno - Łapalice - Chmielno
Trasa wokół Jeziora Kłodno: Chmielno - Zawory - Chmielno

Kompleks rekreacyjny "Park Kamienny"
Park powstał w 2011 roku. Jak sama nazwa wskazuje, park zrobiony jest z kamienia. Uwieńczeniem parku są kamienne monumenty oraz molo.

Ławka Przyjaźni
Jest to ławka partnerstwa pomiędzy gminą Chmielno a niemieckiego miasta Hamminkeln. Znajduje się ona na Kaczym Rynku nad jeziorem Białym.

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów
Muzeum powstało w 1993 roku. Na parterze znajduje się "serce" warsztatu garncarskiego ? piec do wypalania ceramiki. Na pierwszym piętrze można oglądać wyroby z gliny, a także samu spróbować sztuki wyrabiania naczyń glinianych. Na drugim piętrze znajduje się ekspozycja ceramiki Neclów, historia rodziny Neclów oraz wzory charakterystyczne dla dynastii chmieleńskie.

Zabytkowy kościół parafialny pw św. Piotra i Pawła
Powstał w 1845 roku, w fundamencie znajduje się owa datą. Czworoboczną wierzę kościoła postawiono 1860 roku, a jej połączenie z korpusem głównym nastąpiło w roku 1887. Wnętrze kościoła ozdobił malowidłami wzorów haftu kaszubskiego malarz Wacław Szczeblewski w 1956 roku. We wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz główny z 1700 roku, dwa XVIII- wieczne feretrony i ciekawa chrzcielnica. Cennym zabytkiem jest również legendarny dzwon z XVI wieku z gotyckim napisem, zawierającym wezwaniem do św. Anny Barbary i Katarzyny o pomoc przeciw złym siłom.

Stara Checz Kaszubska
Niedaleko Muzeum Ceramiki znajduje się chata konstrukcji szkieletowej, relikt dawnej zabudowy wsi. Obecny wygląd uzyskała w 1995 roku.

Grodzisko
Pozostałość kasztelańskiego grodu z X - XIII wieku. Do dziś zachowały się zarysy wałów obwiednich. Położone na przesmyku pomiędzy Jeziorem Białym i Kłodnem. Na terenie grodziska stoi krzyż wykuty z żelaza z 1888 roku, ufundowany przez Feliksa Gilmeistra w 25 rocznicę Powstania Styczniowego.

Warsztat Gancarski "Genius"
Jest to zakład ceramiczny rozpoczął z 1981 roku. Warsztat wykonuje półfabrykaty i wyroby gotowe na zlecenie firm ceramicznych zagranicznych i krajowych z materiałów powierzonych i własnych. Można obejrzeć, kupić oraz wykonać swój wyrób ceramiczny (garnek) i zabrać go na pamiątkę.

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji
Obiekt ten posiada pełnowymiarowe boisko do gry w piłkę nożną, ręczną, siatkówkę i koszykówkę oraz widownię na około 300 osób. Hala wyposażona jest również w siłownię. Znajduję się w nim Izba Pamięci Juliusza Studnickiego założona przez prof. Włodzimierza Łajminga, w której znajdziemy między innymi obraz "Kościół w Chmielnie".

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka KASZUBY

LGR Kaszuby jest stowarzyszeniem, które uzyskało środki finansowe na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich w ramach osi 4 Programu Operacyjnego "Ryby" 2007-2013. LGR Kaszuby swoim działaniem obejmuje obszar 7 gmin Powiatu Kartuskiego: Kartuzy, Chmielno, Sierakowice, Somonino, Sulęczyno, Stężyca oraz Przodkowo.